"Opowieści z krypty czyli tajemnice pochówków właścicieli Książa i Pszczyny w świetle najnowszych badań archeologicznych". W imieniu prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej oraz prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „O historii na żywo”.
Spotkanie odbędzie się w Sali Krzywej na drugim piętrze (dawnym gabinet pracy księcia Hansa Heinricha XV von Pless) 8 lutego 2018 r., (czwartek) o godzinie 17:30.
Gościem wydarzenia będzie Sławomir Kulpa, archeolog, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Spotkanie poprowadzi Mateusz Mykytyszyn, Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Wstęp wolny!
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):
tel. 74 66 43 834 / 872
e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
Autor jest archeologiem z wieloletnim doświadczeniem, kierującym lub współkierującym badaniami miast śląskich. Częścią tego świata są cmentarze oraz krypty. Przedmiotem spotkania będą krypty właścicieli Książa i Pszczyny. Prowadzone badania mają wymiar interdyscyplinarny, gdzie w skład grupy badawczej wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy. Sławomir Kulpa zaprezentuje nieznane zdjęcia z krypty oraz film z otwarcia po 325 latach sarkofagu hrabiny Susanny von Hochberg, żony hrabiego Hansa Heinricha I.
Krypty są wyjątkowym miejscem, które opowiadają nam o żyjących tu ludziach, ich życiu doczesnym i ostatniej woli, chorobach, diecie, modzie, religijności oraz obrządku pogrzebowym.
W skład zespołu pracującego obecnie w Kościele Świętego Mikołaja w Świebodzicach wchodzą : dr hab. Henryk Głąb (antropolog, Uniwersytet Jagielloński, Zakład Antropologii), dr hab. Małgorzata Grupa prof. UMK (archeolog, konserwator zabytków, specjalista ds. tkanin zabytkowych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Archeologii i Etnologii), dr Mirosław Furmanek (archeolog, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Archeologii), Sławomir Kulpa (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), dr Norbert Mika (historyk), Adrian Podgórski (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), Agnieszka i Tomasz Trzos (konserwatorzy dzieł sztuki, A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków w Tychach), Agata Sady (archeobotanik, Muzeum Śląskie w Katowicach).
Prace są finansowane przez Śląskiego Konserwatora Zabytków i Gminą Miasta Świebodzice.
DODATKOWA INFORMACJA:
Świebodzice – krypta Hochbergów przy kościele św. Mikołaja
Świątynia powstała najpewniej już w II połowie XIII w. wraz z lokacją miasta. W 1268 r. poświadczony został kapłan ze Świebodzic, dla którego kościół w Pełcznicy (obecnie Ciernie) był jego kościołem macierzystym. Od XVI do XIX wieku w podziemiach kościoła grzebani byli panowie na Książu z rodziny von Hochberg.
W krypcie zachowało się dziewięć trumien dawnych i jedna współczesna nam, w której złożone szczątki z tych najbardziej zniszczonych. Hipotetycznie, można więc przyjąć, że było więcej niż dziewięć osób, które znalazły tu miejsce wiecznego spoczynku. Na pewno w krypcie spoczęli Hans Heinrich I (10.12.1598 – 9,08,1671), syn Henryka na Olszanach, jako pierwszy w rodzinie uhonorowany tytułem barona i hrabiego, członek rady cesarskiej, również spoczął w Świebodzicach. Był on dwukrotnie żonaty: z Heleną von Gellhorn (1627) i Suzanną Jadwigą von Schaffgotsch. Herby Gellhornów i Schaffgotschów, wyraźnie widoczne na dwóch trumnach. Małżonkowie Anna Emilia Anhalt-Pless (1770 – 1830) i Hans Heinrich VI (22.04.1768 – 7.05.1833) także spoczęli w krypcie pod kościołem Św. Mikołaja. W Świebodzicach spoczywają także Hans Heinrich X (2.12.1806 – 20.12.1885), pierwszego księcia von Pless i jego dwóch żon: Idy Philippiny Ottilii von Stechow i Adhelheid von Stechow.
Mają 6 metrów wysokości i kosztowały ponad 200 tysięcy złotych. Prawdopodobnie w Polsce nie wykonywano elementów o tak dużej powierzchni. Mowa o Santa Porta, szklanych drzwiach, które w weekend stanęły na placu Jana Pawła II, tuż za rzeźbą przedstawiającą klękającego papieża.
Mimo, że wzbudzały wiele kontrowersji, Santa Porta stanęły na placu Jana Pawła II tuż za rzeźbą klękającego papieża. - Porta Santa są dopełnieniem zrealizowanej w 2010 roku inwestycji miejskiej polegającej na zagospodarowanie przestrzeni placu Jana Pawła II. Jednocześnie tworzą one spójną całość z odsłoniętym w maju br. pomnikiem papieża sfinansowanym przez mieszkańców Świdnicy uczestniczących w publicznych zbiórkach oraz wpłat darczyńców. Autorem obu dzieł jest artysta rzeźbiarz – Jarosław Wójcik. – informuje urząd miejski.
„Postaw się Putinowi- jedz jabłka i pij cydr” i „Jedz jabłka, a ogryzek zostaw Putinowi” to tylko kilka z haseł, które nawołują do konsumpcji polskich owoców w reakcji na nałożone przez Rosję embargo na produkty z naszego kraju. Do kampanii promującej polski owoc włączyło się wiele gazet, stacji telewizyjnych i radiowych oraz serwisów internetowych. Jabłka pojawiły się również na stołach urzędu miejskiego w Wałbrzychu podczas oficjalnych konferencji prasowych. Rocznie przeciętny Polak zjada około 15 kg jabłek. Tymczasem do zagospodarowania jest 500 tys. ton, bo tyle sprzedaliśmy do Rosji w sezonie 2013/2014. - Wystarczyłoby zwiększenie konsumpcji o parę kilogramów i już byśmy ten rynek trochę odciążyli z punku widzenia ograniczenia popytu – uważają specjaliści. Gdyby chodziło o alkohol myślę, że byłoby prościej.
czytaj więcejWieńce dożynkowe, kolorowe stragany, smaczne potrawy, gry i zabawy rodzinne, liczne konkursy z cennymi nagrodami oraz występ Zespołu „Bayer Full” – tak właśnie będą wyglądać tegoroczne dożynki w gminie Świdnica, które w tym roku odbędą się w Krzyżowej.
Początek września to tradycyjnie czas dziękczynienia za zebrane plony. Jak co roku organizatorzy dożynek zadbali o atrakcje dla całych rodzin.– Mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. – mówi wójt gminy Teresa Mazurek. Organizatorzy dożynek zadbali o liczne atrakcje, takie jak: na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy, wieniec publiczności jak również rozegrane zostaną ostatnie konkurencje w ramach turnieju sołectw.
Gmina Czarny Bór podpisała umowę na budowę obwodnicy Czarnego Boru - etap I: przebudowę drogi powiatowej nr 3366D na odcinku ul. Wałbrzyskiej w Czarnym Borze. W postępowaniu przetargowym wzięło udział 6 firm, a najkorzystniejszą ofertę zaproponowało Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Handlowe „COM-D” Sp. z o.o. z Jawora.
czytaj więcejNiemal 15 tysięcy złotych dofinansowania, tablice informacyjne, materiały promocyjne, integracja mieszkańców przez wspólną pracę i zabawę. Tak wyglądają projekty Promocji Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej, które rozpoczną się już 1 sierpnia na terenie gminy Świdnica.
czytaj więcej