Na terenie wałbrzyskiego Oddziału ZUS dwie kobiety odwiedzają seniorów w mieszkaniach i proponują badanie lekarskie, którego celem jest rzekome zwiększenie kwoty wypłacanej przez Zakład emerytury. Oszustki proszą także o udostępnienie dokumentów oraz odcinka wypłaty emerytury.
- O tym incydencie dowiedzieliśmy się od mieszkanki Świdnicy, która powiedziała, że kobiety podały się za pracownice ZUS a jedna z nich twierdziła, że jest lekarzem i zbada seniorkę żeby sprawdzić czy należy jej się wyższa emerytura - mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ponieważ prosiły o pokazanie dokumentów mamy bardzo poważne podstawy, aby przypuszczać, że kobiety te wyłudzają dane, które mogą wykorzystać działając na szkodę osób, które odwiedzają –– dodaje rzeczniczka.
Zaniepokojona klientka odwiedziła swoją lokalną placówkę ZUS w Świdnicy gdzie poinformowała pracowników o tym fakcie oraz złożyła pisemne oświadczenie, w którym podkreśliła, że rzekoma lekarka zbadała jej kręgosłup doszukując się wyimaginowanych schorzeń, za które seniorka mogłaby dostać dodatkowe pieniądze z ZUS.
- To już kolejny pomysł oszustów na wyłudzenie danych, jednak nie zdarzyło nam się do tej pory żeby posuwali się do „badania” emerytów w ich domach – dodaje rzeczniczka. – Dlatego przestrzegamy naszych klientów, często ludzi chorych i starszych przed przyjmowaniem w domu osób podających się za pracowników Zakładu. Wyjaśniam, że ZUS kontaktuje się ze swoimi klientami z reguły w formie pisemnej – za pośrednictwem poczty – lub telefonicznie - przestrzega.
Wizyta pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta jest możliwa tylko w ściśle określonych wypadkach. Wtedy, gdy pracownik ZUS przeprowadza kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego lub wtedy, gdy przychodzi na kontrolę płatnika składek, jeśli siedziba firmy jest w tym samym miejscu, co adres zamieszkania. Na kontrolę zwolnienia przychodzi bez uprzedzenia, ale inspektorzy kontrolujący firmę zawsze umawiają się na wizytę z jej właścicielem z odpowiednim wyprzedzeniem. Więc jeśli nie jesteśmy na zwolnieniu lekarskim ani nie prowadzimy działalności gospodarczej nie wpuszczajmy osoby podającej się za pracownika ZUS do domu.
Pracownik ZUS, który przychodzi na kontrolę zawsze posiada legitymację, którą ma obowiązek przedstawić do wglądu. Pracownik Zakładu nigdy nie pobiera żadnych opłat i nie żąda dokumentów takich jak: legitymacja emeryta-rencisty czy decyzji o przyznanym świadczeniu.
- Apeluję o dużą ostrożność i przypominam, aby danych o otrzymywanych świadczeniach z ZUS nie udostępniać osobom obcym. Nie wolno pokazywać również dokumentów, takich jak: legitymacja emeryta - rencisty czy decyzja o przyznanym świadczeniu gdyż dane z tych dokumentów mogą zostać wykorzystane do nieuczciwych celów - apeluje Iwona Kowalska-Matis.
Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość, co do wiarygodności kontaktujących się osób można skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00 lub z policją.
„Postaw się Putinowi- jedz jabłka i pij cydr” i „Jedz jabłka, a ogryzek zostaw Putinowi” to tylko kilka z haseł, które nawołują do konsumpcji polskich owoców w reakcji na nałożone przez Rosję embargo na produkty z naszego kraju. Do kampanii promującej polski owoc włączyło się wiele gazet, stacji telewizyjnych i radiowych oraz serwisów internetowych. Jabłka pojawiły się również na stołach urzędu miejskiego w Wałbrzychu podczas oficjalnych konferencji prasowych. Rocznie przeciętny Polak zjada około 15 kg jabłek. Tymczasem do zagospodarowania jest 500 tys. ton, bo tyle sprzedaliśmy do Rosji w sezonie 2013/2014. - Wystarczyłoby zwiększenie konsumpcji o parę kilogramów i już byśmy ten rynek trochę odciążyli z punku widzenia ograniczenia popytu – uważają specjaliści. Gdyby chodziło o alkohol myślę, że byłoby prościej.
czytaj więcejWieńce dożynkowe, kolorowe stragany, smaczne potrawy, gry i zabawy rodzinne, liczne konkursy z cennymi nagrodami oraz występ Zespołu „Bayer Full” – tak właśnie będą wyglądać tegoroczne dożynki w gminie Świdnica, które w tym roku odbędą się w Krzyżowej.
Początek września to tradycyjnie czas dziękczynienia za zebrane plony. Jak co roku organizatorzy dożynek zadbali o atrakcje dla całych rodzin.– Mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. – mówi wójt gminy Teresa Mazurek. Organizatorzy dożynek zadbali o liczne atrakcje, takie jak: na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy, wieniec publiczności jak również rozegrane zostaną ostatnie konkurencje w ramach turnieju sołectw.
Gmina Czarny Bór podpisała umowę na budowę obwodnicy Czarnego Boru - etap I: przebudowę drogi powiatowej nr 3366D na odcinku ul. Wałbrzyskiej w Czarnym Borze. W postępowaniu przetargowym wzięło udział 6 firm, a najkorzystniejszą ofertę zaproponowało Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Handlowe „COM-D” Sp. z o.o. z Jawora.
czytaj więcejNiemal 15 tysięcy złotych dofinansowania, tablice informacyjne, materiały promocyjne, integracja mieszkańców przez wspólną pracę i zabawę. Tak wyglądają projekty Promocji Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej, które rozpoczną się już 1 sierpnia na terenie gminy Świdnica.
czytaj więcej
Siedmiu policjantów z powiatu świdnickiego przeszło na zasłużoną emeryturę. Rekordzista przepracował aż 35 lat. Ze służbą, kolegami i przełożonymi pożegnali się policjanci z pionów prewencji, kryminalnego, dochodzeniowo – śledczego oraz policji sądowej.