Za pośrednictwem Internetu załatwiamy dziś bardzo wiele spraw - zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Jako użytkownicy sieci jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw związanych z naszymi danymi oraz istotnymi informacjami przechowywanymi na naszych urządzaniach.
Poniżej kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Naprawdę warto ich przestrzegać!
Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
- Ochrona indywidualnych haseł dostępowych
Pamiętaj, aby Twoje hasła były wystarczająco długie i trudne do odgadnięcia (min 12 znaków). Nie udostępniaj ich osobom trzecim, a w różnych miejscach posługuj się różnymi hasłami.
- Każdorazowe wpisywanie haseł podczas logowania
Pamiętaj, że opcja zapamiętywania haseł, np. w przeglądarkach, nie jest bezpieczna. Często wygodne rozwiązanie wcale nie jest tym dobrym!
- Dobry program antywirusowy
Pamiętaj, aby korzystać z oprogramowania antywirusowego i regularnie je aktualizować, zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych.
- Tylko zaufane dostępy do sieci Internet
Pamiętaj, aby być ostrożnym, jeśli chodzi o korzystanie z niezabezpieczonych sieci wi-fi i zawsze używaj połączeń szyfrowanych.
- Rozważna obsługa poczty elektronicznej
Pamiętaj, że nie należy otwierać podejrzanych załączników od nadawców których nie znamy, ani klikać w linki niewiadomego pochodzenia.
- Prawidłowy adres url strony www
Pamiętaj, aby sprawdzać, czy serwis, na który się logujesz posiada certyfikat SSL (tzw. "zielona kłódka"). Taki certyfikat potwierdza poufność danych przesyłanych drogą elektroniczną.
- Wyloguj się po zakończeniu pracy
Pamiętaj, aby wylogować się po każdej sesji z serwisów czy systemów, na których pracowałeś. Nie bądź dla wygody zalogowany na stałe, bo bezpieczeństwo jest zdecydowanie ważniejsze!
- Cierpliwość i dociekliwość w razie wątpliwości
Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien, że czynność, którą chcesz wykonać, jest bezpieczna, dobrze jest poszukać na ten temat więcej informacji w sieci. Nie zapominaj o zasadzie ograniczonego zaufania.
- Dbaj o swoją prywatność w sieci
Pamiętaj, aby zachować rozsądek przy publikowaniu w sieci (na przykład na Facebooku) prywatnych informacji czy też zdjęć. Czasami mogą one zostać wykorzystane w nieuczciwym celu, nawet bez Twojej wiedzy.
- Dokładne zapoznawanie się z treścią regulaminów usług
Pamiętaj, aby zwracać uwagę również na treść pisaną mniejszą czcionką, często właśnie w taki sposób zapisane są ważne pod względem Twojego bezpieczeństwa informacje.
Mają 6 metrów wysokości i kosztowały ponad 200 tysięcy złotych. Prawdopodobnie w Polsce nie wykonywano elementów o tak dużej powierzchni. Mowa o Santa Porta, szklanych drzwiach, które w weekend stanęły na placu Jana Pawła II, tuż za rzeźbą przedstawiającą klękającego papieża.
Mimo, że wzbudzały wiele kontrowersji, Santa Porta stanęły na placu Jana Pawła II tuż za rzeźbą klękającego papieża. - Porta Santa są dopełnieniem zrealizowanej w 2010 roku inwestycji miejskiej polegającej na zagospodarowanie przestrzeni placu Jana Pawła II. Jednocześnie tworzą one spójną całość z odsłoniętym w maju br. pomnikiem papieża sfinansowanym przez mieszkańców Świdnicy uczestniczących w publicznych zbiórkach oraz wpłat darczyńców. Autorem obu dzieł jest artysta rzeźbiarz – Jarosław Wójcik. – informuje urząd miejski.
„Postaw się Putinowi- jedz jabłka i pij cydr” i „Jedz jabłka, a ogryzek zostaw Putinowi” to tylko kilka z haseł, które nawołują do konsumpcji polskich owoców w reakcji na nałożone przez Rosję embargo na produkty z naszego kraju. Do kampanii promującej polski owoc włączyło się wiele gazet, stacji telewizyjnych i radiowych oraz serwisów internetowych. Jabłka pojawiły się również na stołach urzędu miejskiego w Wałbrzychu podczas oficjalnych konferencji prasowych. Rocznie przeciętny Polak zjada około 15 kg jabłek. Tymczasem do zagospodarowania jest 500 tys. ton, bo tyle sprzedaliśmy do Rosji w sezonie 2013/2014. - Wystarczyłoby zwiększenie konsumpcji o parę kilogramów i już byśmy ten rynek trochę odciążyli z punku widzenia ograniczenia popytu – uważają specjaliści. Gdyby chodziło o alkohol myślę, że byłoby prościej.
czytaj więcejWieńce dożynkowe, kolorowe stragany, smaczne potrawy, gry i zabawy rodzinne, liczne konkursy z cennymi nagrodami oraz występ Zespołu „Bayer Full” – tak właśnie będą wyglądać tegoroczne dożynki w gminie Świdnica, które w tym roku odbędą się w Krzyżowej.
Początek września to tradycyjnie czas dziękczynienia za zebrane plony. Jak co roku organizatorzy dożynek zadbali o atrakcje dla całych rodzin.– Mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. – mówi wójt gminy Teresa Mazurek. Organizatorzy dożynek zadbali o liczne atrakcje, takie jak: na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy, wieniec publiczności jak również rozegrane zostaną ostatnie konkurencje w ramach turnieju sołectw.
Gmina Czarny Bór podpisała umowę na budowę obwodnicy Czarnego Boru - etap I: przebudowę drogi powiatowej nr 3366D na odcinku ul. Wałbrzyskiej w Czarnym Borze. W postępowaniu przetargowym wzięło udział 6 firm, a najkorzystniejszą ofertę zaproponowało Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Handlowe „COM-D” Sp. z o.o. z Jawora.
czytaj więcejNiemal 15 tysięcy złotych dofinansowania, tablice informacyjne, materiały promocyjne, integracja mieszkańców przez wspólną pracę i zabawę. Tak wyglądają projekty Promocji Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej, które rozpoczną się już 1 sierpnia na terenie gminy Świdnica.
czytaj więcej