sowie

Wycinki Prasowe - Aktualności

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Wrota stanęły na placu
2014-09-09 12:32

Mają 6 metrów wysokości i kosztowały ponad 200 tysięcy złotych. Prawdopodobnie w Polsce nie wykonywano elementów o tak dużej powierzchni. Mowa o Santa Porta, szklanych drzwiach, które w weekend stanęły na placu Jana Pawła II, tuż za rzeźbą przedstawiającą klękającego papieża.
Mimo, że wzbudzały wiele kontrowersji, Santa Porta stanęły na placu Jana Pawła II tuż za rzeźbą klękającego papieża. - Porta Santa są dopełnieniem zrealizowanej w 2010 roku inwestycji miejskiej polegającej na zagospodarowanie przestrzeni placu Jana Pawła II. Jednocześnie tworzą one spójną całość z odsłoniętym w maju br. pomnikiem papieża sfinansowanym przez mieszkańców Świdnicy uczestniczących w publicznych zbiórkach oraz wpłat darczyńców. Autorem obu dzieł jest artysta rzeźbiarz – Jarosław Wójcik. – informuje urząd miejski.


Forma dzieła nawiązuje do konkretnych wydarzeń historycznych, gdy Jan Paweł II w 1999 roku otwierał Święte Drzwi w rzymskich bazylikach. Tematyką płaskorzeźb jest obecność Boga w historii. W ich kompozycji wykorzystano zasadę zbieżności, paraleli. Na jednym skrzydle umieszczono kluczowe sceny z Nowego Testamentu. Drugie skrzydło przedstawia ich istotny, pierwotny związek z ludzkim życiem. - Zapewne na odsłonięcie Porta Santa czekają z ciekawością zarówno zwolennicy projektu, jak i ci, którzy dotychczas krytykowali ten pomysł. Mam przekonanie, że finalny efekt będzie się podobał każdemu posiadającemu choćby minimalne poczucie estetyki. Rzeźba znakomicie komponuje się z placem pod względem architektonicznym, ma ciekawą, rzadko spotykaną formę i jest po prostu bardzo piękna. Zawiera także odniesienia do wartości ważnych dla wielu świdniczan. Jestem także pewien, że stanie się znaczącą atrakcją turystyczną.- mówił tuż przed odsłonięciem wrót Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta miasta.
Izabela Patro
Źródło: 30minut.pl
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: