sowie

Wycinki Prasowe - Aktualności

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Pijcie cydr
2014-08-26 10:15

„Postaw się Putinowi- jedz jabłka i pij cydr” i „Jedz jabłka, a ogryzek zostaw Putinowi” to tylko kilka z haseł, które nawołują do konsumpcji polskich owoców w reakcji na nałożone przez Rosję embargo na produkty z naszego kraju. Do kampanii promującej polski owoc włączyło się wiele gazet, stacji telewizyjnych i radiowych oraz serwisów internetowych. Jabłka pojawiły się również na stołach urzędu miejskiego w Wałbrzychu podczas oficjalnych konferencji prasowych. Rocznie przeciętny Polak zjada około 15 kg jabłek. Tymczasem do zagospodarowania jest 500 tys. ton, bo tyle sprzedaliśmy do Rosji w sezonie 2013/2014. - Wystarczyłoby zwiększenie konsumpcji o parę kilogramów i już byśmy ten rynek trochę odciążyli z punku widzenia ograniczenia popytu – uważają specjaliści. Gdyby chodziło o alkohol myślę, że byłoby prościej.


Okazuje się bowiem, że rozwinięte kraje europejskie dogoniły pod tym względem wschodnie standardy. „Najwięcej pije się w centralnej i wschodniej Europie: 14,5 l czystego alkoholu rocznie. Europejskimi liderami w picu alkoholu są mieszkańcy Mołdawii. Według WHO, Mołdawianie spożywają rocznie 18,2 litra czystego spirytusu. Zaraz za nimi uplasowali się nasi południowi sąsiedzi - Czesi. Wypijają oni 16,5 litra czystego etanolu rocznie. Trzecie miejsce, z niewielką stratą wobec Czechów zajęli Węgrzy - 16,3 litra alkoholu (ich Palinka jest fantastyczna – autor). Spośród krajów Europy Zachodniej najczęściej po alkohol sięgają Holendrzy - 15,9 litra. Tuż za nimi, osiągając taki sam wynik jak Ukraińcy uplasowali się mieszkańcy Andory - 15,5 litra. Kolejnym krajem nie stroniącym od alkoholu jest Słowenia 15,2 litra” - czytamy w internecie. Polacy również nie mają się czego wstydzić. Znacie to zapewne Państwo? Podaje się, że „dawka śmiertelna alkoholu wynosi 4 promile, ale nie dotyczy to Polaków i Rosjan”. Dlatego połączmy przyjemne z pożytecznym. Róbmy więcej cydru. Wówczas uniezależnimy się od Rosji, a co więcej przegonimy ich w jakimś rankingu. Może nie będzie to powód do wyjątkowej dumy, ale...
Rafał Pawłowski
Źródło: 30minut.pl
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: