sowie

Wycinki Prasowe - Aktualności

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
To był Wielki Finał
2014-02-20 11:25

W poprzedniej edycji na kandydatów oddano łącznie ponad 10 500 głosów. Linie telefoniczne zostały odcięte punktualnie o godzinie 18.00, gdy rozpoczynała się gala finałowa plebiscytu. Od tego momentu sms-y wysyłane na kandydatów nie były wliczane do systemu.


W kategorii Sportowe Kryształy najlepszy okazał się Puchar Polski w Motocrossowym Cross Country i pokaz akrobacji FMX. To już druga statuetka Kryształu, którą odbierał Paweł Isański, prezes Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Motosportu. Poprzednia trafiła w ręce klubu w 2010 roku.
- Ta nagroda to ukoronowanie naszej pracy, zarówno zawodników, którzy zdobywali medale, jak i organizatorów, wolontariuszy i działaczy klubu - mówił Paweł Isański, prezes Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Motosportu „Chełmiec”. – Ci ludzie pracują społecznie, oddając swój czas i serce, ale jest to ich pasja – podkreślał zwycięzca. Nie mniej zacięta walka panowała w kategorii Kulturalne Kryształy. Najlepsza okazała się Grażyna Wołkowska, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych, która nieznacznie wyprzedziła Teatr Lalki i Aktora. Wśród Pozarządowych Kryształów o zwycięstwo walczyła Teresa Ziegler oraz wałbrzyskie Amazonki. Przewagą nieco ponad jednego punktu procentowego wygrała działaczka Sudeckiego Stowarzyszenia 3-go Wieku. Za pomoc w utworzeniu Spółdzielni Socjalnej oraz poręczenie dotacji unijnej osobom bezrobotnym, doceniono również włodarzy gminy Walim. Statuetkę Samorządowego Kryształu odebrał wójt Adam Hausman oraz przedstawiciele rady. - Cieszymy się, że zauważono całą radę gminy. Zaufaliśmy ludziom, którzy byli długotrwale bezrobotni, dopingowaliśmy ich w zakładaniu Spółdzielni Socjalnej oraz poręczyliśmy dotację unijną, którą otrzymał każdy jej członek. To dość niespotykane na terenie kraju – tłumaczył Adam Hausman wójt gminy Walim. Wielkie emocje towarzyszyły kategorii Polityczne Kryształy. Po zaciętym boju sms-owym, zwyciężył prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Inicjatorzy referendum w sprawie odwołania rady miejskiej przegrali niespełna o jeden procent. Włodarza miasta nie było na uroczystości, dlatego statuetka zostanie mu dostarczona. Wśród pracodawców prawdziwym Kryształem okazała się Porcelany Krzysztof. Fabryka, która na terenie Wałbrzycha ma blisko 200-letnią historię. Wyróżnione zostało także grono studenckie. Akademicki Kryształ przypadł w tym roku stypendyście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, Piotrowi Malikowi. Podczas gali przyznano również Kamień, za wydarzenie, które zdaniem mieszkańców zasługuje na tytuł „Porażki Roku 2012”. Najwięcej głosów otrzymało wprowadzenie tak zwanej „wałbrzyskiej prohibicji”, czyli uchwała rady miejskiej o zakazie handlu przez całą dobę. Po raz drugi w historii plebiscytu statuetkę kamienia odebrano osobiście. Zrobił to w imieniu radnych Mirosław Lubiński. - Wyszedłem po statuetkę, nie dlatego, że byłem inicjatorem tej uchwały. Uważam po prostu, że w polityce trzeba się uczyć odpowiedzialności – mówił ze sceny Mirosław Lubiński. Jestem członkiem Rady Miejskiej, nie tylko gdy przypinają ordery, ale również gdy ganią. Nie jesteśmy tacy, jak nam się wydaje, że jesteśmy… tylko tacy jak nas widzą inni. Dedykuję tę sentencję wszystkim politykom – dodał radny, za co otrzymał gromkie brawa.
Po raz pierwszy przyznano również wyjątkową nagrodę – statuetkę Super Kryształu. W tej kategorii nie głosowano za pośrednictwem sms-ów. Zwycięzcę wyłoniła Kapituła Plebiscytu, która stwierdziła, że należy się ona Łukaszowi Kazkowi. Organizator rekonstrukcji historycznej „Ostatnia Tajemnica Riese” nie mógł ukryć wzruszenia. - Jestem ogromnie dumny i zaskoczony z tego wyróżnienia, dlatego moje wystąpienie było tak emocjonalne – tłumaczył po gali Łukasz Kazek. Dedykuję tę statuetkę mojemu dziadkowi, który zmarł w Gross Rosen. To on we mnie zaszczepił miłość i pasję do historii. Dziękuję również wałbrzyskim dziennikarzom, którzy mnie zawsze wspierali i byli ze mną – dodał zwycięzca Super Kryształu. Emocjom związanym z plebiscytem towarzyszyły również doznania artystyczne. Na scenie wystąpiło trio „Swing Control” z wokalistką Katarzyną Rościńską za mikrofonem. Oprawą muzyczną gali zajął się z kolei Kwartet Wałbrzyski. Organizatorem Plebiscytu Kryształy i Kamienie było Stowarzyszenie Forum Aktywności Lokalnej oraz Tygodnik 30 Minut, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Dolnego Śląska oraz posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłocka. - Przez cały czas należy pielęgnować swoją mowę i działania. Wtedy możliwe, że docenią nas inni, co zaowocuje nominacją do Kryształów i Kamieni – podkreślała Katarzyna Izabela Mrzygłocka.
Źródło: 30minut
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: