Co zrobić, żeby w Wałbrzychu atrakcyjne imprezy nie nakładały się na siebie, nie było weekendów z natłokiem imprez kulturalnych, a później wiele dni posuchy. Nad tym między innymi zastanawiała się Rada Kultury przy prezydencie miasta, podczas ostatniego posiedzenia. Dyskusji przysłuchiwał się informatyk z Urzędu Miasta, Piotr Miller. Będzie doradzał, jak utworzyć platformę informatyczną, pomocną w koordynowaniu planowania rozrywek kulturalnych.
Jak się okazało, będzie to zadanie niezwykle trudne. Faktem jest, że niektóre instytucje kultury pracują rytmicznie, jak chociażby Filharmonia Sudecka. – Od dziesięcioleci funkcjonuje u nas tradycja piątkowych koncertów. To stały punkt naszej działalności – podkreślał Jerzy Kosek, dyrektor filharmonii. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że niektórych imprez nie da się przesunąć, zwłaszcza gdy w grę będą wchodzić znani artyści. Jak wiadomo, mają oni kalendarz koncertów zapełniony na wiele miesięcy naprzód, więc zmiana terminu w takim przypadku jest praktycznie niewykonalna. Niewykluczone, że z grona Rady Kultury zostanie wyłoniony kilkuosobowy zespół do spraw koordynacji imprez.
Pełniący funkcję prezydenta Roman Szełemej nie ukrywa, że sprawy kultury są dla niego sprawą priorytetową. – To głównie poprzez kulturę można kształtować pozytywny wizerunek miasta – podkreśla. Stąd jego uczestnictwo w dyskusjach i starania o podniesienie prestiżu instytucji kultury, funkcjonujących w mieście. Nie jest wykluczone, że jeszcze w tym miesiącu w Wałbrzychu pojawi się minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Ma wizytować postęp prac w Starej Kopalni, ale będzie też zapraszany do wizyty w dawnym GDK, gdzie planowana jest budowa miejskiej sali koncertowej, która jednocześnie mogłaby być siedzibą Filharmonii Sudeckiej.
– Musimy lobbować ten projekt, bo bez wsparcia resortu jego realizacja nie będzie możliwa. Ważne, że został on już zaakceptowany przez marszałka dolnośląskiego – mówi Roman Szełemej. Uczestnicy spotkania rozpoczęli też dyskusję nad markowymi produktami wałbrzyskiej kultury. Propozycji było wiele: powrót do konkursu literackiego o Złotą Lampkę Górniczą, lepsza promocja Festiwalu Kameralistyki im. Księżnej Daisy, czy – jak proponował Józef Wiłkomirski - reaktywacja Festiwalu Sztuki Dziecięcej.
15 marca 2025 roku Sławomir Mentzen spotka się z mieszkańcami Wałbrzycha. Wizyta odbędzie się o godzinie 19:30 na wałbrzyskim Rynku i będzie okazją do rozmowy o sprawach dotyczących Polski oraz regionu. Kandydat przedstawi swoje propozycje programowe i odpowie na pytania uczestników.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejDrużyna Wałbrzyskiego Klubu Curlingowego odniosła wielki sukces, zdobywając tytuł Mistrza Polski w Curlingu. Ten triumf zapewnił im prawo do reprezentowania kraju w kwalifikacjach olimpijskich do Igrzysk w Mediolanie-Cortinie 2026 oraz w Mistrzostwach Europy Dywizji A 2025.
czytaj więcejSchronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu organizuje wyjątkową akcję, dzięki której możesz wesprzeć bezpańskie zwierzęta i jednocześnie pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
czytaj więcej380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).
czytaj więcej