Wałbrzyskie stowarzyszenie Forum Aktywności Lokalnej powołało do życia i uruchomiło Sudecki Inkubator Przedsiębiorczości. Wydzielona jednostka stowarzyszenia wspierać będzie osoby chcące uruchamiać własną działalność gospodarczą oraz mikro i małych przedsiębiorców. Już teraz inkubator rozpoczął udzielanie pożyczek oraz działalność szkoleniową. Pożyczki udzielane są bez oprocentowania, a szkolenia prowadzone są w Inkubatorze nieodpłatnie.
Stowarzyszenie Forum Aktywności Lokalnej jest jedną z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w Wałbrzychu. Od 2004 roku prowadzi działalność wspierającą rozwój przedsiębiorczości, pomaga osobom bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia, krzewi idee współpracy partnerskiej i rozwoju spółdzielczości Przedsiębiorczości - mówi Arkadiusz Czocher prezes organizacji. - Całość działań prowadzonych przez inkubator pokrywana jest ze środków własnych stowarzyszenia - dodaje.
Głównym narzędziem komunikacji i wsparcia przygotowanym w ramach Sudeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest jego strona internetowa (www.inkubatorsudecki.pl). To właśnie tam, można znaleźć wszystkie informacje związane z działalnością inkubatora. W codziennej pracy nad poprawnością jego funkcjonowania czuwa Marcin Szewczak. – To nad czym chcemy się skupić w pierwszej kolejności to organizacja szkoleń z zakresu księgowości dla mikro i małych przedsiębiorców oraz rozwijanie funduszu pożyczkowego- mówi dyrektor SIP. Mikro i małe firmy mogą starać się w Inkubatorze o tzw. szybkie pożyczki do wysokości 10 tysięcy złotych. Pieniądze pożyczane są przez inkubator bez żadnych prosocjalnej. – W ciągu 7 lat działalności udało nam się zgromadzić niezbędne doświadczenie, sprzęt i kadrę ekspercką, które teraz postanowiliśmy wykorzystać w celu utworzenia w Wałbrzychu Sudeckiego Inkubatora centów i opłat przygotowawczych, jednak pożyczka nie udzielana jest na dłużej niż 2 miesiące. – Chodzi nam o to, aby udrożnić przepływy finansowe w małych firmach. Wiemy, że na lokalnym rynku gospodarczym coraz większy krąg zatacza spirala zadłużanie pomiędzy firmami i ich klientami. Nasze pożyczki mają za zadanie udrożnić płynność finansową małych przedsiębiorców - tłumaczy Marcin Szewczak. W inkubatorze można także liczyć na pomoc prawną i porady eksperckie. – Każdy z naszych ekspertów, których można znaleźć na stronie internetowej inkubatora, ma przydzielony adres mailowy. Tą drogą można zadawać ekspertom pytania. Będziemy się starali jak najszybciej udzielać na nie odpowiedzi deklaruje dyrektor jednostki. Przy współpracy z ekspertami inkubator przygotował też cykl szkoleń tematycznych dla wszystkich zainteresowanych własnym biznesem. Tematy szkoleń zostały tak podzielone, aby mogły z nich skorzystać zarówno osoby myślące o założeniu własnego interesu, jak i funkcjonujący już na rynku przedsiębiorcy. – Dla osób chcących zakładać własną działalność gospodarczą mamy propozycje związane z nauką biznesowego myślenia. Chcemy pokazywać nie tylko zalety, ale także wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej wynikające z praktyki biznesowej. To ważne, aby decyzję o własnym biznesie podejmować świadomie, mając na uwadze fakt, że inwestujemy w to przedsięwzięcie pieniądze, czas i pracę – mówi Arkadiusz Czocher.
W najbliższym czasie Sudecki Inkubator Przedsiębiorczości przeprowadzi m.in. szkolenia z zakresu tworzenia biznes planów, wyboru form opodatkowania dla firmy, zewnętrznych źródeł finansowania własnej działalności gospodarczej, skutecznej reklamy oraz zasad przydzielania funduszy unijnych dla przedsiębiorców. Inkubator podjął też współpracę ze Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu, Powiatowym Urzędem Pracy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości w PWSZ im Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. – Ta współpraca ma za zadanie przede wszystkim wymianę informacji, klientów oraz kadry merytorycznej- mówi Marcin Szewczak. W niedługim czasie Inkubator ma zamiar pozyskiwać, a następnie użyczać młodym przedsiębiorcom lokale do funkcjonowania ich firm na preferencyjnych warunkach. Okres inkubacji w takim lokalu nie będzie mógł być jednak dłuższy niż 12 miesięcy. Osoby zainteresowane skorzystaniem z oferty Sudeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości zapraszamy na stronę internetową www.inkubatorsudecki.pl.
15 marca 2025 roku Sławomir Mentzen spotka się z mieszkańcami Wałbrzycha. Wizyta odbędzie się o godzinie 19:30 na wałbrzyskim Rynku i będzie okazją do rozmowy o sprawach dotyczących Polski oraz regionu. Kandydat przedstawi swoje propozycje programowe i odpowie na pytania uczestników.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcejDrużyna Wałbrzyskiego Klubu Curlingowego odniosła wielki sukces, zdobywając tytuł Mistrza Polski w Curlingu. Ten triumf zapewnił im prawo do reprezentowania kraju w kwalifikacjach olimpijskich do Igrzysk w Mediolanie-Cortinie 2026 oraz w Mistrzostwach Europy Dywizji A 2025.
czytaj więcejSchronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu organizuje wyjątkową akcję, dzięki której możesz wesprzeć bezpańskie zwierzęta i jednocześnie pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
czytaj więcej380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).
czytaj więcej