To ważny krok dla Wałbrzycha i Starej Kopalni. 3 lutego 2026 roku, dokumentacja wniosku „Barbórka i tradycje górnicze” została oficjalnie zarejestrowana na stronie UNESCO. Oznacza to, że wałbrzyskie tradycje górnicze trafiły do finałowego etapu procedury wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Rejestracja dokumentów pod numerem 2256 w zakładce plików procesowych na rok 2026 jest efektem kilku lat pracy. W Wałbrzychu starania rozpoczęły się w 2019 roku, a realna droga do zgłoszenia międzynarodowego otworzyła się po 2022 roku, kiedy Barbórka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecny wniosek powstał we współpracy depozytariuszy z Polski, Austrii i Luksemburga. Całość koordynowała dr Beata Piecha-van Schagen z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz JoannyCichej-Kuczyńskiej, Radcy Ministra ds. UNESCO. Za przygotowanie części dotyczącej Wałbrzycha odpowiadali Marta Wróbel i Jan Jędrasik, zastępcy dyrektora Starej Kopalni.
We wniosku Wałbrzych pokazuje formy kultywowania tradycji górniczych, które przetrwały mimo zamknięcia kopalń i mają dziś oryginalny charakter. Jednym z opisanych we wniosku elementów jest Szychta Szkolna – dziecięca biesiada wzorowana na tradycyjnej karczmie piwnej. Najmłodsi, pod opieką doświadczonych górników i Lisa Majora, biorą w niej udział m.in. w symbolicznym skoku przez skórę. Drugim z wydarzeń jest Wielka Parada Górnicza, organizowana co roku 4 grudnia.
Dokumentacja zwraca też uwagę na wspólne dziedzictwo językowe i kulturowe: górnicze pozdrowienia, zwyczaje oraz mundur, który nadal jest ważnym symbolem – zarówno dla emerytowanych górników, jak i dla młodzieży oraz dzieci poznających historię regionu. Teraz wniosek czeka na ocenę, a ostateczna decyzja zapadnie podczas 21. sesji Międzynarodowego Komitetu UNESCO na przełomie listopada i grudnia 2026 roku.
um.walbrzych.pl
Burmistrz Głuszycy Roman Głód podpisał umowy z wykonawcami, którzy zrealizują projekt pn. „Transformacja energetyczna budynków mieszkalnych w celu ograniczenia niskiej emisji w Gminie Głuszyca”, realizowany w ramach Priorytetu nr 9 „Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku”, Działania nr 9.7 „Wsparcie dla transformacji” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027.
czytaj więcejRusza kolejna inwestycja. Podpisane zostały umowy na wykonanie robót budowlanych oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego dla zadania obejmującego termomodernizację budynków szkolnych:
• Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuszycy – budynków nr 1 i nr 2 przy ul. Sienkiewicza 53,
• Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuszycy przy ul. Kolejowej 8.
Gmina Głuszyca pozyskała 248 000 zł dofinansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania „Ochrona, rekultywacja i poprawa jakości gruntów rolnych”. Środki zostaną przeznaczone na realizację inwestycji związanych z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych.
czytaj więcejPod koniec maja Plac Targowy w Dzierżoniowie ponownie stanie się miejscem miejskiego świętowania. 30 i 31 maja odbędą się Dni Dzierżoniowa, podczas których mieszkańcy i goście będą mogli skorzystać z bogatego programu koncertowego, występów artystycznych oraz licznych atrakcji przygotowanych dla całych rodzin.
czytaj więcejJuż 23 maja na szczycie Wielkiej Sowy odbędą się obchody 120. urodzin jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Gór Sowich – Wieży Widokowej na Wielkiej Sowie.
czytaj więcej