Miasto wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców i rozszerza harmonogram zbiórki tekstyliów na terenie Świdnicy. Dzięki dodatkowym terminom oraz nowym punktom odbioru mieszkańcy będą mogli wygodniej i częściej pozbywać się niepotrzebnych ubrań oraz innych wyrobów tekstylnych.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązują nowe zasady dotyczące postępowania z odpadami tekstylnymi. Wynikają one ze zmian w unijnych przepisach o gospodarce odpadami i nakładają na wszystkie gminy obowiązek organizowania selektywnej zbiórki zużytej odzieży, obuwia oraz innych tekstyliów pochodzących z gospodarstw domowych. Dotychczas zużyte ubrania często trafiały do odpadów zmieszanych, co utrudniało ich ponowne wykorzystanie lub recykling. Obecnie takie odpady nie powinny być wyrzucane razem z innymi śmieciami, lecz oddawane osobno w wyznaczonych miejscach. Najważniejszym elementem tych zmian jest obowiązek zapewnienia przez każdą gminę możliwości przekazywania tekstyliów - co najmniej poprzez Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale coraz częściej także poprzez dodatkowe pojemniki na osiedlach czy sezonowe zbiórki objazdowe.
Dzięki temu mieszkańcy mają realną szansę łatwo i wygodnie pozbywać się niepotrzebnych ubrań, a materiały te mogą trafić do ponownego użytku lub do właściwej segregacji i recyklingu. W praktyce oznacza to, że rzeczy w dobrym stanie, które nadają się do ponownego wykorzystania, warto kierować do organizacji charytatywnych, lokalnych zbiórek lub specjalnych kontenerów przeznaczonych do ponownego użycia. Tekstylia, które są zniszczone i nie nadają się do przekazania dalej, nadal można oddawać w punktach zbiórki, ale już nie w workach ze zmieszanymi odpadami. Aktualne zasady mają nie tylko uporządkować system gospodarowania odpadami tekstylnymi, ale także zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska i zwiększyć poziom recyklingu. W kolejnych latach planowane są dalsze zmiany, które mają dodatkowo usprawnić organizację tej dziedziny, m.in. poprzez większe zaangażowanie producentów w system zbiórki i zagospodarowania tekstyliów.
Więcej lokalizacji i terminów
Miasto Świdnica dostosowuje się do nowych zasad selektywnej zbiórki tekstyliów i konsekwentnie rozwija system ich odbioru. Do tej pory zorganizowano cztery zbiórki, podczas których mieszkańcy przekazali ponad 22 tony niepotrzebnych materiałów. W odpowiedzi na duże zainteresowanie wyznaczono kolejne terminy, aby umożliwić oddawanie tekstyliów w bardziej dogodny sposób. Podczas takich akcji można przekazywać używaną odzież, kurtki i płaszcze, obuwie oraz galanterię skórzaną, a także akcesoria tekstylne, takie jak paski, rękawiczki i czapki, a ponadto domowe tekstylia – koce, firany, poszewki czy ręczniki.
– Widzimy rosnące zainteresowanie odpowiedzialnym pozbywaniem się tekstyliów, dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć możliwości ich oddawania. Nowe lokalizacje i terminy to odpowiedź na liczne głosy mieszkańców, którzy podkreślali potrzebę większej dostępności takich punktów. Dzięki temu można łatwo przekazać niepotrzebne ubrania, obuwie czy domowe tkaniny, bez konieczności pokonywania dużych odległości czy dojazdu samochodem do PSZOK-u. Tworzymy realną, zgodną z przepisami możliwość wygodnego oddawania tekstyliów, wspierając jednocześnie działania na rzecz ochrony środowiska. Staramy się, aby odbiór odbywał się w sposób jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców, ale musimy też pamiętać o rosnących kosztach zagospodarowania odpadów i ograniczać je tak, aby nie obciążać dodatkowymi opłatami Świdniczan – mówi Krystian Werecki, wiceprezydent Świdnicy.
Harmonogram i lokalizacje zbiórek tekstyliów w 2026 roku:
- 21 lutego - Rynek
- 14 marca - Osiedle Młodych, parking przy Kościele NMP Królowej Polski
- 18 kwietnia - Osiedle Zawiszów, Szkoła Podstawowa nr 1
- 16 maja - Osiedle Zarzecze, parking przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego
- 13 czerwca - parking Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Śląska
- 11 lipca - parking przed Urzędem Miejskim
- 8 sierpnia - Rynek
- 12 września - Osiedle Młodych, parking przy Kościele NMP Królowej Polski
- 17 października - Osiedle Zawiszów, Szkoła Podstawowa nr 1
- 21 listopada - Osiedle Zarzecze, parking przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego
- 12 grudnia - parking Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Śląska.
Zbiórki będą odbywały się w godzinach od 10.00 do 13.00.
um.swidnica.pl
Burmistrz Głuszycy Roman Głód podpisał umowy z wykonawcami, którzy zrealizują projekt pn. „Transformacja energetyczna budynków mieszkalnych w celu ograniczenia niskiej emisji w Gminie Głuszyca”, realizowany w ramach Priorytetu nr 9 „Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku”, Działania nr 9.7 „Wsparcie dla transformacji” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027.
czytaj więcejRusza kolejna inwestycja. Podpisane zostały umowy na wykonanie robót budowlanych oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego dla zadania obejmującego termomodernizację budynków szkolnych:
• Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuszycy – budynków nr 1 i nr 2 przy ul. Sienkiewicza 53,
• Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuszycy przy ul. Kolejowej 8.
Gmina Głuszyca pozyskała 248 000 zł dofinansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania „Ochrona, rekultywacja i poprawa jakości gruntów rolnych”. Środki zostaną przeznaczone na realizację inwestycji związanych z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych.
czytaj więcejPod koniec maja Plac Targowy w Dzierżoniowie ponownie stanie się miejscem miejskiego świętowania. 30 i 31 maja odbędą się Dni Dzierżoniowa, podczas których mieszkańcy i goście będą mogli skorzystać z bogatego programu koncertowego, występów artystycznych oraz licznych atrakcji przygotowanych dla całych rodzin.
czytaj więcejJuż 23 maja na szczycie Wielkiej Sowy odbędą się obchody 120. urodzin jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Gór Sowich – Wieży Widokowej na Wielkiej Sowie.
czytaj więcej